Polisztirolvágó gépek

V113

V113 B Asztali




vágási hossz: 106 cm
vágási vastagság: 28 cm
vágási lapszög: 15°-145°
vágási oldalszög: 0°-90°
súly: 9,8 kg




vágási hossz: 106 cm
vágási vastagság: 20 cm
vágási lapszög: 15°-90°
vágási oldalszög:

nem rögzíthető
súly: 7,4 kg

F44

 

3D vágó F44-hez

 

F44 és 3D vágó




vágási hossz: 132 cm

vágási vastagság: 32cm
redelhető: 58 és 68 cm

vágási lapszög: 15°-145°
vágási oldalszög: 0°-90°
súly: 12,8 kg



vágási hossz: 41 cm

vágási vastagság: 27 cm
vágási lapszög: 15°-90°
vágási oldalszög: 45°-90°
súly: 3,6 kg


HC22 kézivágó

vágási vastagság: 21 cmteljes súly: 2,3 kgkézi egység súlya: 170 g
  
  

A polisztirolvágó leírása

Rendeltetése:

Polisztirol habok vágása, szeletelése, professzionális megmunkálása.

Működése:

A készülék transzformátora törpefeszültséget állít elő, mellyel az ellenálláshuzalt 250 – 350oC -ra (környezeti hőmérséklet függő) melegíti. A polisztirol habok már 80oC-tól olvadnak, így a vágóhuzal a habokat elpárologtatva vágja és csak minimális fizikai kontaktusba kerül az anyaggal. Ez a technológia több nagy előnyt jelent a hagyományos vágási módszerekkel (szike, fűrész, stb.) szemben. Néhány példa:

Nem keletkezik vágási hulladék, mivel az elpárolog.
Nagy pontosságú vágást tesz lehetővé, mivel nem jelentkezik a fizikai kontaktusból, ellenállásból adódó ”eltolódás” problémája.
A megmunkált anyagok felülete a hagyományos vágási módszerekkel szemben tökéletesen sima és egyenletes lesz, mivel megszűnik a gömböcskék kitörési lehetősége. Ezáltal precízen és pontosan illeszkednek egymáshoz a vágott felületek, gyorsítva a munkavégzést, valamint megszüntetve a hagyományos vágási módszerekkel együtt járó költséges korrekciós utómunkát és a fugák közötti hőveszteséget.
Legfontosabb előnye, környezetünk kiemelt védelme: megszűnik a visszafordíthatatlan környezetszennyezés, mivel nem árasztják el a munkaterületet és annak nagy körzetét az apró és összeszedhetetlen darabok, melyek veszélyes hulladéknak minősülnek!
Az egyedi szerkezeti felépítésből adódóan ez a készülék a vágóhuzalt mindig a ”0” pontba vezeti vissza, így a különböző vágási szögeknél nem kell az anyagvastagsággal számolgatni, mivel a vágási végpont mindig a ”0” -ra esik.
A szintén egyedi gumitalpak és gumisarkok stabil rögzítést, és kiemelt védelmet biztosítanak a gépnek, valamint fokozzák a használat biztonságát is.

Használati és karbantartási utasítások

Nagyon figyelmesen olvassa el a biztonsági előírásokat, majd azok betartásával az alábbi módon helyezze üzembe és használja a készüléket!

Válasszon ki egy olyan helyet, ahol stabilan fel tudja állítani a gépet. Nyissa ki a lábát és támassza a falhoz. Ellenőrizze, hogy a főkapcsoló ”0” (kikapcsolt) állásban legyen. A hálózati vezetékkel csatlakoztassa a készüléket az elektromos hálózathoz. Az alsó és felső szögbeállító rögzítő csavarját lazítsa ki és nyissa ki a vágókeretet. Ezek után lazítsa ki a mérőlécek rögzítő csavarjait és engedje le őket. Ellenőrizze, hogy a mérőlécek vízszintesek-e, szükség szerint a magasságállító csavarok és a mellékelt 10-es villáskulcs segítségével állítsa be őket.

Funkciók: Az alsó és felső szögbeállító segítségével beállíthatja, majd rögzítheti a kívánt vágási szöget. Ezzel a funkcióval készítheti el a különböző sarok, díszítő, és más egyéb ferde vágást igénylő elemeket. Fontos: mindkét szögbeállítót azonos értékekre állítsa, különben nem lesz párhuzamos a vágása és az eltérések okozta feszüléstől a vágókeret is károsodhat! A vágókeret közepén találja a vastagság állítót. A rögzítő csavar segítségével lazítsa ki a kalibrált kart és állítsa be a szükséges méretre. Ezzel a funkcióval készíthet, szeletelhet különböző vastagságú lapokat, meghatározott mélységű vágásokat. Ideális vágási sebesség EPS: 5 – 7mm/sec, XPS: 2 – 3,5mm/sec. A gép alsó részén találja a szögmérőt. Értelemszerű használatával alakíthat ki, 90°-tól eltérő oldalszögű elemeket. Például: tetőterekhez, horogfák mellé.

Karbantartás: A vágókeret csúszócsapágyai, a szögbeállítók, a huzalfeszítő kerék tisztán tartása elengedhetetlen a megbízható működéshez és a gép állapotának megóvásához! Ezeket a gépelemeket minden használat után tisztítsa meg!

Tisztítás: sűrített levegővel, vagy száraz, tiszta ecsettel. Semmiképpen ne olajozza, szilikonozza be ezeket az alkatrészeket, de a gép más részeit se, mert az olajokon megtapadó por kopásokat okoz!

Vágóhuzal cseréje: Először a gép alsó részén rögzítse a vágóhuzalt a végén lévő rögzítő fül segítségével. A mellékelt villáskulcs végén található horonyba akassza be a rugót, majd húzza fel. Ezután akassza be a huzal végén lévő fület a rugóba és ügyeljen, hogy a a huzal a vezetőkerék hornyába pontosan illeszkedjen.

Biztosíték cseréje: A biztosítéktartót a kapcsoló mellett találja, melyet a ”fuse” felirat jelez. Az óra járásával ellentétes irányba forgassa el a biztosítéktartó kupakját, óvatosan emelje fel, ne mozgassa oldalirányba, mert eltörheti a biztosítékot. A kupakból vegye ki a rossz biztosítékot, tegye helyére az újat és óvatosan helyezze vissza a kupak segítségével a biztosítéktartóba, majd addig forgassa a kupakot az óra járásával azonos irányba, amíg meg nem szorul, de ügyeljen, hogy ne húzza túl!

Biztonsági előírások

A készülék csak védővezetős érintésvédelemmel és 30mA-es áramvédő kapcsolóval ellátott 230V-os elektromos hálózatról üzemeltethető!

Minden használat előtt ellenőrizze a hálózati vezeték épségét! Hibás hálózati vezetékről a polisztirolvágót üzemeltetni tilos, a vezetéket ki kell cserélni!
Továbbá tilos a hálózati vezetéket toldani, vagy nem szabványos módon meghosszabbítani!

A készülék használat közben magas hőt bocsájt ki, ezért mindenfajta gyúlékony anyagtól távol kell tartani és bekapcsolt állapotban felügyelet nélkül hagyni tilos!

A készüléket az erős szennyeződésektől, durva külső behatásoktól óvni kell, továbbá ütögetni, fúrni, hegeszteni vagy bármilyen módon átalakítani szigorúan tilos!

Az üzem közben felmelegített vágóhuzalt megérinteni, megfogni tilos és veszélyes, égési sérüléseket okoz!

A vágóhuzal cseréje előtt a készüléket áramtalanítani, a hálózati vezetékét ki kell húzni az elektromos hálózatból! A készülékhez kizárólag *NiCr8020/0,65* huzal használható! Más típust használni tilos!

A biztosíték cseréje előtt a készüléket áramtalanítani, a hálózati vezetékét ki kell húzni az elektromos hálózatból! Felhasználható biztosíték: 5X20mm/T2A üvegbiztosíték.

Az üzemeltető személyekkel használat előtt a teljes gépkönyvet el kell olvastatni és balesetvédelmi oktatásban kell őket részesíteni a készülék használatával kapcsolatban!

A gyártó vállalja a garanciális és az azon túli javításokat is, valamint biztosítja a folyamatos alkatrészellátást és javasolja, hogy a készülék javítását villanyszerelésben jártas szakember végezze!

Információ

XPS, extrudált polisztirol hab

Extrudálóhabosító eljárással készült kemény zártcellás anyagszerkezetű polisztirolhab.
Kültéri feliratok, díszlécek gyártásának ideális alapanyaga. Általában 60*125 cm táblaméretben, 2-10 cm vastagságban kaphatóak.
(Az EPS-el ellentétben tömböket nem lehet gyártani XPS extrudált polisztirol keményhabból csak táblákat.)
Idegen nevei: Extruded Polystyrene, styrofoam, Extrudiertem Polystyrolschaum, Polistirolo Estruso.
Ragasztható oldószermentes (diszperziós vagy epoxibázisú) ragasztóval. Oldószermentes festékkel festhető.
Kémiai összetétele megegyezik a másik fajtáéval, de más eljárással készül. Szerkezete homogénebb, kisebb légzárványokat tartalmaz.
Az extrudálással előállított habok nedvességfelvevő képessége csekély, sokkal kedvezőbb mechanikai tulajdonságokkal bír, mint a tömbben
formázott polisztirolhabok (EPS hab).
Az extrudált polisztirolhab hőszigetelő anyagok habosító adalékot nem tartalmazó granulátumból készülnek speciális gyártástechnológiával,
széles résű extruderen. A lemezek felülete benyomódásra kevésbé érzékeny, mint az EPS. Fagyálló, korhadásmentes anyag, ellenáll a természetben
előforduló normál savaknak, lúgoknak és sóoldatoknak. Bitumennel szemben nem érzékeny, szerves oldószerek, lágyítók, erős savak, klórozott szénhidrogének azonban megtámadják. Nehezen éghető. A magas hőmérséklettől (60-70oC felett) és az UV sugárzástól védeni kell.
Testsűrűségük általában 25 – 45 kg/m3. Mivel az extrudált PS habok fontos műszaki jellemzői lényegesen jobbak mint az expandált PS haboké, ezért az áruk is jóval magasabb.

EPS, expandált polisztirol hab

Expandált – hőre lágyuló – cellás (sejtes) szerkezetű polisztirol keményhab hőszigetelő-anyag.
Elsősorban beltéri díszlécek gyártásához ajánljuk. Táblákban és tömbökben is kapható. Közismert – mára már köznévvé vált – neve a hungarocell,
egyéb elnevezései: nikecell, stiropor, styropor, polistirol.
Más nyelveken: Expanded Polystyrene, Expandierten Polystrolschaum, Polistirolo Espanso
Az EPS hőszigetelő táblák ragaszthatóak flexibilis polisztirol ragasztóval.
Alapanyaga a vegyi alapanyaggyártók által előállított kemény fehér gyöngy, ami hőre lágyuló polimerizált sztirol és pentán, valamint égéskésleltető adalék. Előhabosítás során a gőzzel hőkezelt gyöngyöcskék megpuhulnak és a hőmérséklet-növekedés hatására a pentán gázzá alakulva “felfújja” azokat. A mintegy 10-szeresére duzzadó gyöngyszemcsén belül, apró cellák alakulnak ki. Az így képződő előhabosított gyöngy 3-6 mm átmérőjű.
Mikor a hőkezelés megszűnik, a gyöngyök kérge megkeményedik és a hajtóanyag, a lehűlés következtében összehúzódik. A nyomáskiegyenlítődés folytán a kemény héjú gömbbe levegő diffundál s így a térfogat kb. 97%-ban levegő lesz.
A megfelelő idejű pihentetés során a gyöngyök kihűlnek, leadják a gőzölés során felvett nedvességet, és ezt követően történik a következő hőkezelés, a tömbösítés. Zárt formában újabb gőzölésnek teszik ki, a beadagolt előhabosított gyöngyöt. Az újabb kiterjeszkedés során a zárt forma adta keretek között, korlátozott térfogat-növekedésre lesz csak képes. A zárt tér miatt, a kiterjeszkedés energiája folytán a szemcsék összepréselődnek, összehegednek.
A kész tömböket pihentetik – a tömbösítés során keletkező belső feszültségek levezetődése miatt – majd elektromosan fűtött fémszállal kerül méretre vágásra. Az EPS kb. +80 oC feletti hőmérsékleten olvad. Az izzószálas hungarocellvágó vágás során gyakorlatilag elpárologtatja az anyagot.
A hungarocell kis testsűrűségű, könnyű kezelhetőségű anyag. Általában 10 – 30 kg/m3 testsűrűségű. 100*50, 125*60, 100*100, 200*100, 300*100 cm-es táblák vagy tömbök, 1 cm-től 100 cm-es vastagságig kaphatóak.